بازگشت

تاریخ درج : 5/10/1395
موضوع : چه چيزي يک رهبر برجسته را از رهبري خوب متمايز مي کند؟
خلاصه :


آيا احتمال دستيابي به موفقيت براي شما اندک است؟ آيا تلاشي سخت و طاقت فرسا براي رهايي از شرايط سخت در پيش داريد و يا اينکه به جاي دستيابي به يک محصول با ارزش، تلاش هايتان نقش برآب مي شود و محبوبيت خود را در ميان مشتريان از دست مي دهيد.

بهتر است به خاطر بسپاريد که چيزهاي خوب و ارزشمند، به آساني حاصل نمي شوند. براي تبديل شدن به يک کارشناس برجسته، توجه به نکات مهمي همچون تمرکز، نظم، هماهنگي و صرف زمان و پول نياز است. مثلا کساني که در تيم هاي راهپيمايي و کوهپيمايي (SEAL Team) شرکت مي کنندبايد مهارت هايي نظير پريدن، تيراندازي، غواصي کردن، کنترل خونسردي و تاکتيک هايي ديگر را بياموزند و انجام دهند. بعضي روزها از سفر خود لذت مي برند ولي برخي روزها خستگي بسياري را احساس مي کنند. برخي افراد، خود را با شرايط هماهنگ مي سازند ولي برخي هرگز به هواي سرد عادت پيدا نمي کنند.
ولي چيزي که افراد حرفه اي را از تازه کارها متمايز مي کند، سنجش مهارت هاي آنها نيست بلکه ميزان اراده آنهاست. بدين معني که موفقيت تنها شامل افرادي مي شود که مايل به صرف زمان، انجام کارها و از خود گذشتگي مي باشند.
اگر مي خواهيد تا مهارت سخنراني در جمع را بياموزيد به دنبال نوشتن مقاله در مجلات نباشيد، بلکه بدنبال هدف خود (مهارت سخن وري) باشيد.
تعجب آور نيست که 46 درصد از افرادي که کار خود را به تازگي آغاز کرده اند به دليل ضعف يا مديريت ضعيف با شکست مواجه مي شوند. متاسفانه اعمالي نظير ناتواني، فقدان آگاهي و يا داشتن سطوح پايين خودآگاهي، برنامه ريزي ضعيف و توقعات بيش از حد، از جمله اقداماتي است که اين افراد " به اصطلاح مدير" انجام مي دهند، در حقيقت آنها همه کار انجام مي دهند به غير از رهبري!
البته افرادي که قصد دارند تا مشکلات کارآفريني را کنار بزنند مانند افراد مذکور رفتار نمي کنند زيرا افکار و ايده هاي آنها خلاقانه بوده و در مواردي قابل قياس باهم نمي باشند، ولي آنها تمام تلاش خود را براي رشد کردن خودشان، تيم و مشتريانشان بکار مي گيرند.
جالب اينجاست که مديريت و رهبري تيم، چيزي جدا از رعايت همين نکات نمي باشد.
موارد بيشماري در اين رابطه مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است و يا مطالب بسياري نوشته شده و نکات بسياري براي تبديل شدن به يک رهبر تاثير گذار در نظر گرفته مي شود. اگر مي خواهيد در هر جنبه اي پيشرفت داشته باشيد پس بايد هر روز همه اين نکات را در نظر بگيريد. يعني چيزي که افراد حرفه اي را از افراد معمولي متمايز مي کند تلاش روزانه آنها براي پيروزي و پيشرفت مي باشد، آنها هرگز منصرف نمي شوند.
رفتارهاي پايه در مديريت مانند اعتماد، همدردي، فروتني، تشويق کردن و ساير ويژگي ها که ديگران را تحت تاثير قرار مي دهد و يک فرد خوب را از فردي برجسته متمايز مي کند، همه و همه مشترک و براي تمام افراد يکسان مي باشند. همه چيز بستگي به سعي و تلاش خود فرد داردو ممکن است که تاکتيک هاي انجام کار در ميان افراد با شخصيت هاي مختلف و نيز در شرايط مختلف، فرق داشته باشد ولي هدف اصلي در رهبري و ايجاد ارزش براي ديگران يکسان است.
بعنوان مثال: رهبري و هدايت يک تيم فوتبال در همه جاي دنيا يکسان است ولي برخي تيم ها به نقاط بالا و پيشرفت هاي ماندگار دست ميابند. گاهي اوقات توجه به نکات کوچک و حواشي که سايرين از درک آنها عاجزند سبب مي شود تا شما به موفقيت برسيد. در نهايت اگر مي خواهيد موفقيت هاي شغلي خود را توسعه دهيد و خود را به عنوان يک فرد حرفه اي و يک رهبر کارآمد معرفي کنيد، پس بايد برروي اصولي بنيادي تمرکز کنيد و آن اصول را هر روز در پيش بگيريد.